Sale
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged network switch |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Full duplex | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Data transmission | |
| MAC address table | 4000 entries |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Security | |
| MAC address filtering | Yes |
| Protocols | |
| Management protocols | CSMA/CD, Star |
| Design | |
| Stackable | No |
| Certification | FCC, CE |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 0.128 MB |
| Stackable | No |
| Technical details | |
| Stackable | No |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 0.128 MB |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 15.9 oz (450 g) |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 6.73 x 3.86 x 1.1" (171 x 98 x 28 mm) |
| Connectivity technology | Wired |
| Networking features | Gigabit Ethernet |