Sale
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged network switch |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
| MAC address table | 8000 entries |
| Supported data transfer rates | 10, 20, 100, 200, 2000 |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Maximum data transfer rate | 2 Gbit/s |
| Protocols | |
| Supported network protocols | CSMA /CD, Star |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| Stackable | No |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Metal |
| Performance | |
| Stackable | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 7.2 W |
| Input voltage | 10-240 |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Stackable | No |
| Housing material | Metal |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.53 lbs (1.6 kg) |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 17.3 x 5.51 x 1.77" (440 x 140 x 45 mm) |
| Connectivity technology | Wired |
| Input voltage | 10-240 |
| Input frequency | 50-60 |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 90% |