| WAN connection |
|---|
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| Wireless LAN features |
|---|
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11n |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,BPSK,CCK,DBPSK,DQPSK,OFDM,QPSK |
| Channels quantity | 13 channels |
| Ethernet LAN features |
|---|
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DSL features |
|---|
| ADSL | Yes |
| ADSL2 | Yes |
| ADSL2+ | Yes |
| Mobile networking |
|---|
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | No |
| Networking |
|---|
| Routing protocols | RIP-1,RIP-2 |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.1Q,IEEE 802.3,IEEE 802.3az,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Protocols |
|---|
| DMZ support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Antenna |
|---|
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna type | External |
| Antenna gain level (max) | 10 dBi |
| Management features |
|---|
| WPS push button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Security |
|---|
| System event log | Yes |
| Security algorithms | IPSec,SNMP,SSH,WEP,WPA,WPA2-Enterprise,WPA2-PSK |
| MAC address filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| Design |
|---|
| Product type | Tabletop router |
| On/off switch | Yes |
| Colour of product | Black |
| Performance |
|---|
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power |
|---|
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 7 W |
| AC input voltage | 100 - 240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 6.5" (165 mm) |
| Weight | 8.25 oz (234 g) |
| Height | 1.57" (40 mm) |
| Depth | 4.8" (122 mm) |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates |
|---|
| Certification | CE, FCC |
| Packaging content |
|---|
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45), Phone (RJ-11) |
| AC adapter included | Yes |
snippet location product_description