| WAN connection |
|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Wireless LAN features |
|---|
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| WLAN data transfer rate (max) | 433 Mbit/s |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,150,300,433 Mbit/s |
| Bandwidth (first) | 2.4 GHz |
| Bandwidth (second) | 5 GHz |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Modulation | 16-QAM,256-QAM,64-QAM,BPSK,CCK,DBPSK,DQPSK,OFDM,QPSK |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN features |
|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces |
|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | No |
| DSL features |
|---|
| xDSL connection | No |
| Mobile networking |
|---|
| 3G | No |
| 4G | No |
| Mobile network connection | No |
| Networking |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| Protocols |
|---|
| DMZ support | Yes |
| Antenna |
|---|
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Management features |
|---|
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Security |
|---|
| VPN support | PPTP/L2TP/IPsec |
| Security algorithms | WPA2,WPS |
| Firewall security | NAT, ALG |
| Firewall | Yes |
| Design |
|---|
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Colour of product | White |
| Power |
|---|
| Power source type | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Power consumption (typical) | 3.2 W |
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 2.28" (58 mm) |
| Weight | 4.02 oz (114 g) |
| Height | 3.5" (89 mm) |
| Depth | 1.85" (47 mm) |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates |
|---|
| Certification | FCC, CE |
| Packaging content |
|---|
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Other features |
|---|
| xDSL connection | No |
| Mobile network connection | No |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,150,300,433 Mbit/s |
| Bandwidth (first) | 2.4 GHz |
| Bandwidth (second) | 5 GHz |
| Rack mounting | No |
| Input current | 0.5 |
| Frequency band | 2.4 & 5 |
snippet location product_description