| Management features |
|---|
| Switch type | Managed network switch |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.1p,IEEE 802.1Q,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission |
|---|
| Throughput | 23.8 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Number of VLANs | 32 |
| Number of queues | 4 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Security |
|---|
| IGMP snooping | Yes |
| Design |
|---|
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Rack mounting | Yes |
| Performance |
|---|
| Packet buffer memory | 0.5 MB |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Technical details |
|---|
| Colour of product | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Certificates |
|---|
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Memory |
|---|
| Packet buffer memory | 0.5 MB |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| System requirements |
|---|
| Compatible operating systems | Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista Windows 7, Windows 8, MAC OS, NetWare, UNIX, Linux |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 11.6" (294 mm) |
| Depth | 7.09" (180 mm) |
| Height | 1.73" (44 mm) |
| Packaging data |
|---|
| User guide | Yes |
| Packaging content |
|---|
| User guide | Yes |
snippet location product_description