Main Specifications:
| Manufacturer: | TDK |
| Part Number: | 47520 |
| Product Description: | TDK DDS-3 backup Tape 12/24GB |
| Product Type: | Data Cartridge |
| Tape Technology: | DAT - DDS-3 |
| Media Included Qty: | 1 |
| Native Capacity: | 12 GB |
| Compressed Capacity: | 24 GB |
Brief Overview
- Native Capacity: 12 GB
- Compressed Capacity: 24 GB
Compact and reliable, with superior cost-performance. DDS (4mm) are the ideal solution to high-volume backup and archiving requirements. These 24GB (compressed) capacity, easy-to-handle compact cartridges provide cost efficient backup and long term archiving for years.
snippet location product_description