Main Specifications:
| Manufacturer: | TDK |
| Part Number: | 27505 |
| Product Description: | TDK 27505 4mm DDS-4 (DC4150) Backup Tape Cartridge (20GB/40GB 150m Retail Pack) |
| Product Type: | Storage media - DAT |
| Tape Technology: | DAT - DDS-4 |
| Media Included Qty: | 1 |
| Native Capacity: | 20 GB |
| Compressed Capacity: | 40 GB |
Brief Overview
- Native Capacity: 20 GB
- Compressed Capacity: 40 GB
- Tape Length: 150m
Compact and reliable, with superior cost-performance. DDS (4mm) are the ideal solution to high-volume backup and archiving requirements. These 40GB (compressed) capacity, easy-to-handle compact cartridges provide cost efficient backup and long term archiving for years.
snippet location product_description