Main Specifications:
| Manufacturer: | Imation |
| Part Number: | 40963 |
| Product Description: | Imation 4mm DDS-4 150m 20GB / 40GB backup tape |
| Product Type: | Storage media - DAT |
| Tape Technology: | DAT - DDS-4 |
| Media Included Qty: | 1 |
| Native Capacity: | 20 GB |
| Compressed Capacity: | 40 GB |
Brief Overview
- Native Capacity: 20 GB
- Compressed Capacity: 40 GB
- Tape Length: 150m
40963 is the Imation-branded tape that has elevated storage reliability of DDS-4 drives. Because of the high density base film, this cartridge facilitates customers to create copy of high volume data. Free space from the busy computing systems and secure 20/40 GB information. Imation experts have built the base film of DDS4 with smaller magnetic particles. This approach helped to develop a compact cartridge for Imation 40963 tape. Because to its improved robustness, the users can share sensitive documents with complete assurance of data integrity.
snippet location product_description