Sale
| Hard drive | |
|---|---|
| Device type | HDD |
| Hard drive size | 2.5" |
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| Ports & interfaces | |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Performance | |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Plug and Play | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Design | |
| Colour of product | Silver |
| Technical details | |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Colour of product | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.61 oz (159 g) |
| Width | 2.99" (76 mm) |
| Depth | 0.476" (12.1 mm) |
| Height | 4.47" (113.5 mm) |
| Packaging data | |
| Package depth | 1.28" (32.5 mm) |
| Package width | 4.11" (104.5 mm) |
| Package height | 5.71" (145 mm) |
| Package weight | 8.96 oz (254 g) |
| Logistics data | |
| Master carton width | 5.24" (13.3 cm) |
| Master carton length | 6.81" (17.3 cm) |
| Master carton height | 4.17" (10.6 cm) |
| Master carton net weight | 2.51 lbs (1.14 kg) |
| Quantity per master carton | 4 pcs |
| Other features | |
| Device type | HDD |