Sale
| Hard drive | |
|---|---|
| Device type | HDD |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| Ports & interfaces | |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Performance | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Plug and Play | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Colour of product | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Other features | |
| Fingerprint reader | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Device type | HDD |
| Compatibility | PC/Mac |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.94 oz (140 g) |
| Width | 2.99" (76 mm) |
| Depth | 0.476" (12.1 mm) |
| Height | 4.45" (113 mm) |
| Packaging data | |
| Package depth | 1.28" (32.5 mm) |
| Cables included | USB |
| Package width | 4.11" (104.5 mm) |
| Package height | 5.79" (147 mm) |
| Package weight | 7.94 oz (225 g) |