Sale
| Hard drive | |
|---|---|
| Device type | HDD |
| Hard drive size | 2.5" |
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Performance | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Yes |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Colour of product | Red |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Colour of product | Red |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Other features | |
| Fingerprint reader | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Device type | HDD |
| Compatibility | Mac/PC |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.9 oz (224 g) |
| Width | 3.19" (81.1 mm) |
| Depth | 4.86" (123.4 mm) |
| Height | 0.571" (14.5 mm) |