Sale
| Video | |
|---|---|
| Supported video modes | 1080p |
| Full HD | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Still image | |
| Photo feature | Yes |
| Maximum image resolution | 2560 x 2048 pixels |
| Maximum interpolated image resolution | 5 MP |
| Auto focus | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
| Digital zoom | 3x |
| Normal focusing range | 0.1 - 10 |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 75° |
| Interface | USB 2.0 |
| Face tracking | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Colour of product | Black, Silver |
| Built-in microphone | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| System requirements | |
| Minimum processor | Intel Dual Core 1.6 GHz |
| Minimum RAM | 1024 MB |
| Minimum hard disk space | 1536 MB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 65% |
| Performance | |
| Diagonal field of view | 75° |
| Photo feature | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Maximum image resolution | 2560 x 2048 pixels |
| Digital zoom | 3x |
| Face tracking | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 65% |
| Zoom capability | Yes |
| Supported video modes | 1080p |
| Normal focusing range | 0.1 - 10 |
| Maximum interpolated image resolution | 5 MP |
| Auto focus | Yes |
| Full HD | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Design | |
| Sensor type | CMOS |
| Interface | USB 2.0 |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Colour of product | Black, Silver |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Built-in microphone | Yes |
| Technical details | |
| Frequency range | 100 Hz – 18 kHz |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.77" (45 mm) |
| Depth | 2.36" (60 mm) |
| Height | 4.49" (114 mm) |
| Weight | 3.67 oz (104 g) |
| Other features | |
| Minimum processor | Intel Dual Core 1.6 GHz |
| Minimum RAM | 1024 MB |
| Minimum hard disk space | 1536 MB |
| Frequency range | 100 Hz – 18 kHz |
| USB powered | Yes |