| WAN connection |
|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Wireless LAN features |
|---|
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| WLAN data transfer rate (max) | 2600 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN features |
|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| DSL features |
|---|
| DSL WAN | No |
| Mobile networking |
|---|
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Networking |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Guest access | Yes |
| Antenna |
|---|
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna type | External |
| Security |
|---|
| Security algorithms | 128-bit AES,WPA,WPA2 |
| Performance |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Packaging content |
|---|
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
snippet location product_description