| Management features |
|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-T,10BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Networking |
|---|
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.3az,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Data transmission |
|---|
| Throughput | 1.488 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Design |
|---|
| Form factor | 1U |
| Colour of product | Black |
| Ventilation fan(s) | 1 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE |
| Certification | FCC Class A, CE, UL, CB |
| Rack mounting | Yes |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Power consumption (typical) | 17.65 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Technical details |
|---|
| Form factor | 1U |
| Colour of product | Black |
| Ventilation fan(s) | 1 |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 12 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 12 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Certificates |
|---|
| Certification | FCC Class A, CE, UL, CB |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Activity, Link, PoE |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 17.3" (440 mm) |
| Depth | 7.87" (200 mm) |
| Height | 1.73" (44 mm) |
| Weight | 6.08 lbs (2.76 kg) |
| Packaging data |
|---|
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content |
|---|
| Quick start guide | Yes |
snippet location product_description