Sale
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Connectivity technology | Cable |
| Networking | |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP x2 1012 G2; HP x2 612 G2; HP x2 1012 G1; HP ProBook 470 G5; HP ProBook 450 G5; HP ProBook 440 G5; HP ZHAN 66 Pro G1; HP ProBook 430 G5; HP ProBook 470 G4; HP ProBook 450 G4; HP ProBook 455 G4; HP ProBook 440 G4; HP ProBook 430 G4; HP ProBook 470 G3; HP ProBook 450 G3; HP ProBook 455 G3; HP ProBook 440 G3; HP ProBook 430 G3; HP ProBook 640 G3; HP ProBook 650 G3; HP ProBook 645 G3; HP ProBook 655 G3; HP ProBook 640 G2; HP ProBook 650 G2; HP ProBook 645 G2; HP ProBook 655 G2; HP EliteBook x360 1030 G2; HP EliteBook 820 G4; HP Elitebook 840 G4; HP EliteBook 850 G4; HP EliteBook 745 G4; HP EliteBook 755 G4; HP EliteBook 725 G4; HP Elitebook 725 G3; HP Elitebook 820 G3; HP Elitebook 745 G3; HP Elitebook 755 G3; HP Elitebook 840 G3; HP Elitebook 850 G3; HP Zbook 15u G3; HP ZBook Studio G4 MWS; HP ZBook Studio G3 MWS; HP ZBook 15 G4; HP ZBook 17 G4; HP ZBook 15 G3; HP ZBook 17 G3; HP ChromeBook 13 G1; HP EliteBook x360 1020 G2; HP EliteBook Folio G1; HP EliteBook 1030 G1; HP EliteBook 1040 G4; HP EliteBook 1040 G3 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Performance | |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP x2 1012 G2; HP x2 612 G2; HP x2 1012 G1; HP ProBook 470 G5; HP ProBook 450 G5; HP ProBook 440 G5; HP ZHAN 66 Pro G1; HP ProBook 430 G5; HP ProBook 470 G4; HP ProBook 450 G4; HP ProBook 455 G4; HP ProBook 440 G4; HP ProBook 430 G4; HP ProBook 470 G3; HP ProBook 450 G3; HP ProBook 455 G3; HP ProBook 440 G3; HP ProBook 430 G3; HP ProBook 640 G3; HP ProBook 650 G3; HP ProBook 645 G3; HP ProBook 655 G3; HP ProBook 640 G2; HP ProBook 650 G2; HP ProBook 645 G2; HP ProBook 655 G2; HP EliteBook x360 1030 G2; HP EliteBook 820 G4; HP Elitebook 840 G4; HP EliteBook 850 G4; HP EliteBook 745 G4; HP EliteBook 755 G4; HP EliteBook 725 G4; HP Elitebook 725 G3; HP Elitebook 820 G3; HP Elitebook 745 G3; HP Elitebook 755 G3; HP Elitebook 840 G3; HP Elitebook 850 G3; HP Zbook 15u G3; HP ZBook Studio G4 MWS; HP ZBook Studio G3 MWS; HP ZBook 15 G4; HP ZBook 17 G4; HP ZBook 15 G3; HP ZBook 17 G3; HP ChromeBook 13 G1; HP EliteBook x360 1020 G2; HP EliteBook Folio G1; HP EliteBook 1030 G1; HP EliteBook 1040 G4; HP EliteBook 1040 G3 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 88 W |
| Power consumption (typical) | 77 W |
| Output voltage | 19.5 V |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1 |
| Colour of product | Black |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12.3 oz (350 g) |
| Width | 7.87" (200 mm) |
| Depth | 2.76" (70 mm) |
| Height | 1.1" (28 mm) |