Main Specifications:
| Manufacturer | HP |
| Psrt Number | C5141A |
| Product Name | HP DLT-III XT Backup Tape 15/30GB |
| Media Type | DLT |
| Recording Standard | DLT2000 |
| Media Subcategory | Tape cartridges |
| Tape Cartridge | DLTtape III XT |
| Capacity Uncompressed | 15 GB |
| Capacity w/Compression | 30 GB |
| Designed For | HP SureStore DLT 40e, 40i, 40r ¦ HP SureStore Tape Library 6/140 |
Brief Overview
- DLT-III XT Backup Tape
- 15/30GB
- DLT2000
- Tape cartridges
HP C5141A tapers are DLT-III XT tape cartridge. These C5141A tape media have a 15 GB native capacity and a 30 GB compressed capacity. When these C5141A tapes were originally launched they were top of the line and had massive capacity and extremely fast transfer rates. These HP C5141A tape cartridges have a unique Advanced Binder System that is specially designed to minimize tape and head wear thus allowing the C5141A to achieve at least 500,000 passes without any reliability issues, ensuring that your data is safe for many years to come.
snippet location product_description