Main Specifications:
| Manufacturer | HP |
| Part Number | C8007A |
| Product Name | HP DLT-VS1 80GB/160GB, DLT-V4 160GB/320GB Backup Tape |
| Product Type | Storage media - DLT |
| Tape Cartridge | DLTtape VS1 |
| Media Included Qty | 1 |
| Native Capacity | 160 GB |
| Compressed Capacity | 320 GB |
| Tape Length | 557.2 m |
| Tape Record Formats | DLT-V4, DLT-VS160 |
| Features | Advanced metal particle (AMP) |
Brief Overview
- DLT-VS1 80GB/160GB
- DLT-V4 160GB/320GB
- Storage media
- Advanced metal particle (AMP)
HP Hewlett-Packard has remarkably reduced thickness of base film. So the C8007A, DLT-VS1 tape can reliably house large 320GB data amount. Longer tape reel moves seamlessly around the DLT- VS160 andDLT-V4 drives’ head. Accurate tracking every time you load the HP C8007A cartridge. Shortest time span for preserving 160/320 GB data. Confidently use it with two drive models (DLT-V4 and DLT-VS1). Excellent consistency and reliability of precious data for 30 years.
snippet location product_description