General Specifications
| Product Identifiers |
| Brand | HP |
| Model | A5500-48G-PoE SI Switch |
| MPN | JD372A |
| |
| Key Features |
| Form Factor | External |
| Ports Qty | 48 |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet |
| Compatibility | PC |
| |
| Features |
| Other Features | Flow control, layer 2 switching, power over Ethernet (PoE), ARP support, VLAN support, IGMP snooping, port mirroring, store and forward, MAC address filtering, Broadcast Storm Control, IPv6 support, DHCP snooping, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, MLD snooping |
| |
| Networking |
| Networking Type | Switch |
| Connectivity Technology | Wired |
| Switching Protocol | Ethernet |
| Remote Management Protocol | HTTP, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 1, SNMP 2, SNMP 3, Telnet |
| Power Over Ethernet (PoE) | Yes |
| Routing Protocol | RIP-1, RIP-2, Static IP routing |
| MAC Address Table Size | 16K entries |
| |
| Connectors |
| Interfaces | 1 x management - console - RJ-45 female, 48 x network / power - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 female |
| |
| Power< |
| Power Source | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Power Supplay | Power supply - internal |
| |
| Memory |
| Flash Memory | 16 MB |
| RAM Memory | 128 MB |
| |
| Dimensions |
| Width | 17.32 in. |
| Height | 1.73 in. |
| Depth | 16.54 in. |
| Weight | 14.33 lbs |
| |
| Miscellaneous |
| Enclosure Type | External |
| Humidity Range Operating (Range) | 10 - 90% |
| Max Operating Temperature_Display | 113 ?F |
| Min Operating Temperature_Display | 32 ?F |
| |
Brief Overview
- Gigabit Ethernet
- 16K entries
- Power over Ethernet (PoE)
- VLAN support,
- MAC address filtering
- Broadcast Storm Control
The H3C 5500-SI series is a group of flexible, scalable, highly resilient Gigabit Ethernet switches designed for convergence and access applications, and for connecting server groups in data centers. It consists of premium; stackable 10/100/1000 switches with 10 Gigabit Ethernet uplinks for enterprises running the most demanding network applications. Quality of service (QoS) ensures clear VoIP and jitter-free video. These switches also offer top-notch security, convergence and intelligence to improve LAN operating efficiency.H3C S5500-SI series Gigabit Ethernet Switches deliver quad-speed performance - 10/100/1000 and 10 Gigabit Ethernet - and advanced voice-optimized features such as Power over Ethernet (PoE), auto-voice VLAN and quality of service (QoS). This makes them ideal for enterprises seeking to build a secure, convergence-optimized campus network.
snippet location product_description