HP 5500-48G-4SFP HI Switch with 2 interface Slots Switch Managed
$764.35
$917.22
(You save
$152.87
)
General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JG312A |
| Manufacturer UPC # | 0886111896400 |
| Product Description | HP 5500-48G-4SFP HI Switch with 2 interface Slots - Switch - managed - 48 x 10/100/1000 + 4 x Gigabit SFP + 2 x SFP+ - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 48 ports - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100/1000 + 4 x Gigabit SFP + 2 x SFP+ |
| Performance | Routing/switching capacity : $371 ($371 (224 Gbp))s Throughput : 166.6 Mpps |
| Capacity | Routing table entries : 12000 |
| MAC Address Table Size | 32K entries |
| Jumbo Frame Support | Yes |
| Routing Protocol | OSPF, RIP, IS-IS, BGP, VRRP, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, OSPFv3, PIM-SSM, ECMP, RIPng, IS-ISv6, MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, CLI |
| Features | Layer 2 switching, DHCP support, ARP support, MPLS support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IPv6 support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Quality of Service (QoS), Rapid Ring Protection Protocol (RRPP) support, Equal-Cost Multipath (ECMP), Bidirectional Forwarding Detection (BFD), STP Root Guard, IPv4 support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.1x, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Power Redundancy | Optional |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 16.5 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 18.7 lbs |