HP 5120-48G-PoE+ EI Switch with 2 Interface Slots Switch Managed
General Specifications
Brief Overview
- Power Over Ethernet (PoE)
- Gigabit Ethernet
- Routing table entries
- 16K entries
- 48 ports
- Remote Management Protocol
The HP 5120 EI Switch Series is comprised of Gigabit Ethernet switches that support static Layer 3 routing, diversified services, and IPv6 forwarding, as well as provide up to four 10-Gigabit Ethernet (10GbE) extended interfaces. Unique Intelligent Resilient Framework (IRF) technology creates a virtual fabric by managing several switches as one logical device, which increases network resilience, performance, and availability, while reducing operational complexity. These switches provide Gigabit Ethernet access and can be used at the edge of a network or to connect server clusters in data centers. High scalability provides investment protection with two expansion slots, each of which can support two-port 10GbE expansion modules. High availability, simplified management, and comprehensive security control policies are among the key features that distinguish this series.
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JG237A |
| Manufacturer UPC # | 0886112005207 |
| Product Description | HP 5120-48G-PoE+ EI Switch with 2 Interface Slots - Switch - managed - 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x shared Gigabit SFP - rack-mountable - PoE+ |
| Device Type | Switch - 48 ports - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x shared Gigabit SFP |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE Budget | 740 W |
| Performance | Routing/switching capacity : $318 ($318 (192 Gbp))s Throughput : 142.9 Mpps |
| Capacity | Routing table entries : 32 |
| MAC Address Table Size | 16K entries |
| Jumbo Frame Support | 9216 |
| Routing Protocol | Static IPv4 routing, static IPv6 routing |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH, SSH-2, CLI |
| Features | Flow control, routing, layer 3 switching, layer 2 switching, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Weighted Round Robin (WRR) queuing, IPv6 support, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Committed Access Rate (CAR), Jumbo Frames support, MLD snooping, PoE+, Device Link Detection Protocol (DLDP) support, Rapid Ring Protection Protocol (RRPP) support, Endpoint Admission Defense (EAD), STP Root Guard, IPv4 support, LLDP support, Port Security, dynamic ARP protection, DHCP protection, port isolation, Strict Priority (SP) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3at |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 16.5 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 16.5 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |