HP 5120-24G-PoE+ EI Switch with 2 Interface Slots Switch Managed
$1,092.50
$1,365.63
(You save
$273.13
)
General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JG236A |
| Manufacturer UPC # | 0886112005023 |
| Product Description | HP 5120-24G-PoE+ EI Switch with 2 Interface Slots - Switch - managed - 24 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x shared Gigabit SFP - rack-mountable - PoE+ |
| Device Type | Switch - 24 ports - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 24 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x shared Gigabit SFP |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE Budget | 370 W |
| Performance | Routing/switching capacity : $239 ($239 (144 Gbp))s Throughput : 107.2 Mpps |
| Capacity | IPv4 routing table entries : 32 |
| MAC Address Table Size | 16K entries |
| Jumbo Frame Support | 9216 |
| Routing Protocol | Static IPv4 routing, static IPv6 routing |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH, SSH-2, CLI |
| Features | Flow control, routing, layer 3 switching, layer 2 switching, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Weighted Round Robin (WRR) queuing, IPv6 support, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Committed Access Rate (CAR), Jumbo Frames support, MLD snooping, PoE+, Device Link Detection Protocol (DLDP) support, Rapid Ring Protection Protocol (RRPP) support, Endpoint Admission Defense (EAD), STP Root Guard, IPv4 support, LLDP support, Port Security, dynamic ARP protection, DHCP protection, port isolation, Strict Priority (SP) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3at |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 16.5 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 15.4 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |