Sale
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9470A |
| Manufacturer UPC # | 0884962105818 |
| Product Description | HP E3500-24 Switch - Switch - managed - 20 x 10/100 + 4 x combo Gigabit SFP - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 20 ports - managed |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Subtype | Fast Ethernet |
| Ports | 20 x 10/100 + 4 x combo Gigabit SFP |
| MAC Address Table Size | 64K entries |
| Routing Protocol | RIP-1, RIP-2, OSPFv2, static IP routing, IGMPv3 |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Features | Flow control, IP-routing, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 15.4 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 11.9 lbs |
| Localization | English / United States |