Sale
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9019B |
| Product Description | HP E2510-24 Switch - Switch - managed - 24 x 10/100 + 2 x combo Gigabit SFP - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 24 ports - managed |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Fast Ethernet |
| Ports | 24 x 10/100 + 2 x combo Gigabit SFP |
| MAC Address Table Size | 8K entries |
| Routing Protocol | IGMPv2, IGMPv3 |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Features | Flow control, layer 2 switching, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 9.3 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 4.9 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |