| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9086A |
| Manufacturer UPC # | 0883585199068 |
| Product Description | HP E2610-24-PPoE Switch - Switch - managed - 24 x 10/100 + 2 x SFP + 2 x 10/100/1000 - rack-mountable - PoE |
| Device Type | Switch - 24 ports - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Fast Ethernet |
| Ports | 24 x 10/100 + 2 x SFP + 2 x 10/100/1000 |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE |
| MAC Address Table Size | 8K entries |
| Routing Protocol | Static IP routing, IGMPv3 |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH, SSH-2 |
| Features | Flow control, auto-sensing per device, power over Ethernet (PoE), auto-negotiation, BOOTP support, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable, stackable, SNTP support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1v, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 9.3 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 7.5 lbs |
| Localization | English / United States |