Sale
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9565A |
| Manufacturer UPC # | 0884962790045 |
| Product Description | HP E2615-8-PoE Switch - Switch - managed - 8 x 10/100 + 2 x combo Gigabit SFP + 2 x 10/100/1000 - desktop, rack-mountable, wall-mountable - PoE |
| Device Type | Switch - 8 ports - managed |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable, wall-mountable 1U |
| Interfaces | Fast Ethernet |
| Ports | 8 x 10/100 + 2 x combo Gigabit SFP + 2 x 10/100/1000 |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE |
| MAC Address Table Size | 8K entries |
| Routing Protocol | IGMPv3 |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Features | Flow control, layer 2 switching, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), port mirroring, manageable, IPv6 support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 3.5 in x 6.3 in x 1.8 in |
| Approximate Weight | 3.7 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |