General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9780A |
| Manufacturer UPC # | 0886112459345 |
| Product Description | HP 2530-8-PoE+ Switch - Switch - managed - 8 x 10/100 + 2 x Gigabit SFP + 2 x 10/100/1000 - desktop, rack-mountable, wall-mountable - PoE+ |
| Device Type | Switch - 8 ports - managed |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable, wall-mountable 1U |
| Interfaces | Fast Ethernet |
| Ports | 8 x 10/100 + 2 x Gigabit SFP + 2 x 10/100/1000 |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| Performance | Throughput : 4.1 Mpps Switching capacity : $9 ($9 (5.6 Gbp))s |
| Capacity | MAC addresses : 16000 |
| MAC Address Table Size | 16000 entries |
| Jumbo Frame Support | 9220 |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, TFTP, SSH-2, CLI |
| Features | Flow control, DHCP support, BOOTP support, ARP support, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), port mirroring, IPv6 support, half duplex mode, full duplex mode, SNTP support, sFlow, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), STP Root Guard, LLDP support, Class of Service (CoS), Generic Attribute Registration Protocol (GARP) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 10 in x 6.3 in x 1.8 in |
| Approximate Weight | 32.1 oz |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |