Sale
| Networking | |
|---|---|
| Interface type | SFP+ |
| Data transfer rate (max) | 16000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver type | SW |
| Performance | |
| Wavelength | 850 nm |
| Cable type | Fiber optic |
| Fiber cable diameters supported | 50/125, 62.5/125 |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.528" (13.4 mm) |
| Depth | 2.22" (56.5 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 4 pcs |