| Hard drive |
|---|
| Solid-state drive capacity | 1920 GB |
| Solid-state drive interface | Serial ATA III |
| Performance |
|---|
| Component for | Server/workstation |
| Solid-state drive capacity | 1920 GB |
| Solid-state drive interface | Serial ATA III |
| Random write (4KB) | 53000 IOPS |
| Random read (4KB) | 54000 IOPS |
| Latency (write) | 40 µs |
| Latency (read) | 190 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Data transmission |
|---|
| Random write (4KB) | 53000 IOPS |
| Random read (4KB) | 54000 IOPS |
| Latency (write) | 40 µs |
| Latency (read) | 190 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design |
|---|
| Colour of product | Aluminium, Black |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details |
|---|
| Form factor | SFF |
| Colour of product | Aluminium, Black |
| SSD form factor | 2.5" |
snippet location product_description