| Management features |
|---|
| Switch type | Managed network switch |
| Switch layer | L2/L3 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 2 |
| Networking |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Data transmission |
|---|
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Design |
|---|
| Colour of product | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Power |
|---|
| Power consumption (max) | 150 W |
| Technical details |
|---|
| Colour of product | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 17.4" (443 mm) |
| Depth | 8.7" (221 mm) |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Weight | 6.17 lbs (2.8 kg) |
snippet location product_description