| Data transmission |
|---|
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Ports & interfaces |
|---|
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Hub interfaces | DVI,RJ-45,USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A,USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ports quantity | 4 |
| Maximum resolution (HDMI) | 1920 x 1080 pixels |
| Technical details |
|---|
| Plug and Play | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3az,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Material | ABS synthetics, PVC |
| Colour of product | Black |
| Performance |
|---|
| Full duplex | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3az,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Networking |
|---|
| Full duplex | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3az,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Power |
|---|
| Power source type | USB |
| Power consumption (typical) | 2.4 W |
| USB powered | Yes |
| Input frequency | 60 |
| Design |
|---|
| Material | ABS synthetics, PVC |
| Colour of product | Black |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 5.5" (139.7 mm) |
| Package depth | 3.9" (99.1 mm) |
| Package height | 0.91" (23.1 mm) |
| Package weight | 1.92 oz (54.4 g) |
| Certificates |
|---|
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Features |
|---|
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 5.5" (139.7 mm) |
| Package depth | 3.9" (99.1 mm) |
| Package height | 0.91" (23.1 mm) |
| Weight | 1.44 oz (40.8 g) |
| Package weight | 1.92 oz (54.4 g) |
| Width | 3.8" (96.5 mm) |
| Depth | 1.6" (40.6 mm) |
| Height | 0.65" (16.5 mm) |
snippet location product_description