| Power |
|---|
| Output power factor | 0.75 |
| Output power | 2250 W |
| Power supply input frequency | 60 |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 24 A |
| Efficiency | 95% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 3000 VA |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Technical details |
|---|
| Form factor | Rackmount |
| Output connection type | 8 x 5-15/20R & 1 x L5-30R |
| Material | Steel |
| Battery |
|---|
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Typical backup time at full load | 3.5 min |
| Replacement battery cartridge | RBC94-2U |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Cooling |
|---|
| Fan | Yes |
| Cooling type | Active |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Design |
|---|
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| Colour of product | Black |
| Material | Steel |
| Display | LCD |
| Performance |
|---|
| UPS topology | Line-Interactive |
| LED indicators | Yes |
| Cooling type | Active |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Display |
|---|
| Display | LCD |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 73.9 lbs (33.5 kg) |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL1778 CSA NOM FCC |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 24.2" (615 mm) |
| Package depth | 24.4" (620 mm) |
| Package height | 7.91" (201 mm) |
| Weight | 62.8 lbs (28.5 kg) |
| Width | 17.5" (444 mm) |
| Package weight | 73.9 lbs (33.5 kg) |
| Height | 3.5" (89 mm) |
| Depth | 19.5" (495 mm) |
| Other features |
|---|
| Output connection type | 8 x 5-15/20R & 1 x L5-30R |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 104 °F |
| Fan | Yes |
snippet location product_description