Sale
| Technical details | |
|---|---|
| Placement supported | Indoor |
| Quantity | 1 |
| Number of products included | 1 pcs |
| On/off switch | Yes |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Certification | cUL, UL1363 |
| Weight | 3.24 lbs (1.47 kg) |
| Maximum current | 15 A |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50 - 60 |
| Nominal input voltage | 120 |
| Maximum input power | 1800 W |
| Maximum current | 15 A |
| Colour | |
| Colour of product | Black, Metallic |
| Cable colour | Black |
| Material | |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Depth | 36" (914.4 mm) |
| Height | 1.25" (31.8 mm) |
| Weight | 3.24 lbs (1.47 kg) |
| Cable length | 177.2" (4.5 m) |