| Networking |
|---|
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Fiber optic connector | LC |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Duplex system | Full, Half |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Technical details |
|---|
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 21653.5" (550 m) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Internal | No |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber optic connector | LC |
| DC-in jack | Yes |
| Performance |
|---|
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 21653.5" (550 m) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Design |
|---|
| Colour of product | Black |
| Internal | No |
| Power |
|---|
| Input voltage | 100-240 |
| Input frequency | 50/60 |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 1.2 A |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Certificates |
|---|
| RoHS compliance | Yes |
snippet location product_description