Sale
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video ports quantity | 2 |
| Video port type | DisplayPort |
| Connector(s) | DISPLAYPORT (MALE), (2) DISPLAYPORT (FEMALE) |
| Cable length | 5.91" (0.15 m) |
| Video | |
| Colour depth | 48 bit |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Full HD | Yes |
| HD-Ready | Yes |
| HDCP | Yes |
| Colour | |
| Colour of product | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Technical details | |
| Dolby technologies | DTS-HD,Dolby TrueHD |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.17 oz (90 g) |
| Dimensions (WxDxH) | 3 x 1 x 2.42" (76.2 x 25.4 x 61.5 mm) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | Micro-USB |