Sale
| Features | |
|---|---|
| Product type | Power supply |
| Mean time between failures (MTBF) | 2992000 h |
| LED indicators | Yes |
| Colour of product | Green, White |
| Certification | CE, UL 508, UL 60950-1, CB 60950-1, TUV EN60950-1, Class I, Div. 2 hazardous locations T4 |
| Power protection features | Over voltage, Overload, Short circuit |
| Colour | |
| Colour of product | Green, White |
| Technical details | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2992000 h |
| LED indicators | Yes |
| Height | 3.54" (90 mm) |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 |
| AC input frequency | 50 - 60 |
| Input current | 1.8 |
| Total power | 60 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10.6 oz (300 g) |
| Height | 3.54" (90 mm) |
| Width | 1.57" (40 mm) |
| Depth | 3.94" (100 mm) |
| Certificates | |
| Certification | CE, UL 508, UL 60950-1, CB 60950-1, TUV EN60950-1, Class I, Div. 2 hazardous locations T4 |