Sale
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 1 |
| Internal | No |
| Interface | WLAN |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bandwidth | |
| Data transfer rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Networking | |
| WPS push button | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM,BPSK,CCK,DBQSK,DQPSK,QPSK |
| Frequency band | 2.4/5 |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Bandwidth (second) | 5 GHz |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,450,600,1300 Mbit/s |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 IOT Core,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basic x64,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Home Premium x64,Windows 7 Professional,Windows 7 Professional x64,Windows 7 Starter,Windows 7 Starter x64,Windows 7 Ultimate,Windows 7 Ultimate x64,Windows 8,Windows 8 Enterprise,Windows 8 Enterprise x64,Windows 8 Pro,Windows 8 Pro x64,Windows 8 x64,Windows 8.1,Windows 8.1 Enterprise,Windows 8.1 Enterprise x64,Windows 8.1 Pro,Windows 8.1 Pro x64,Windows 8.1 x64,Windows XP Home,Windows XP Home x64,Windows XP Professional,Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,802.1x RADIUS,WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,802.1x RADIUS,WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 IOT Core,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basic x64,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Home Premium x64,Windows 7 Professional,Windows 7 Professional x64,Windows 7 Starter,Windows 7 Starter x64,Windows 7 Ultimate,Windows 7 Ultimate x64,Windows 8,Windows 8 Enterprise,Windows 8 Enterprise x64,Windows 8 Pro,Windows 8 Pro x64,Windows 8 x64,Windows 8.1,Windows 8.1 Enterprise,Windows 8.1 Enterprise x64,Windows 8.1 Pro,Windows 8.1 Pro x64,Windows 8.1 x64,Windows XP Home,Windows XP Home x64,Windows XP Professional,Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.96" (100.5 mm) |
| Depth | 1.44" (36.6 mm) |
| Height | 0.563" (14.3 mm) |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pcs |
| Other features | |
| Antenna type | Internal |