Main Specifications:
| Product Description | TDK LTOU3/400 - LTO Ultrium x 1 - 400 GB - storage media |
| Type | Storage media - LTO Ultrium |
| Media Included Qty | 1 |
| Color | Gray blue |
| Native Capacity | 400 GB |
| Compressed Capacity | 800 GB |
| Tape Length | 680 m |
| Recording Standard | Ultrium 3 |
| Manufacturer Warranty | Lifetime warranty |
Brief Overview
- Ultrium 3
- Native Capacity 400 GB
- Compressed Capacity 800 GB
TDK has a vast experience of providing data storage and backup solution for the end users for that they are running a R&D department with an aim to facilitate the customers. Their utmost efforts are focused on making their customers efficient and providing a cost effective solution. TDK engineered LTO-3 data cartridge (part number D2406-LTO3) for small to medium scale data backup requirements. Advanced ceramic coating has increased the durable life of this tape. TDK LTO-3 media tape ensures exceptional output characteristics and fast media loading/unloading. This is equipped with advance features to deliver high class performance in demanding environments. This tape is strictly compliant with the regulations for recovery, retrieval and retention of data.
snippet location product_description