General Specifications
| Product Description | Tandberg - SLR x 1 - 25 GB |
| Type | SLR |
| Tape Cartridge | SLR50 |
| Media Included Qty | 1 |
| Native Capacity | 25 GB |
| Compressed Capacity | 50 GB |
General
| Type | SLR |
| Tape Cartridge | SLR50 |
| Media Included Qty | 1 |
Media
| Native Capacity | 25 GB |
| Compressed Capacity | 50 GB |
Miscellaneous
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 104 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
Brief Overview
- SLR50 Data Cartridge
- SLR50
- SLR
- 25 Native / 50 GB Compressed
Tandberg Data Tape Media and storage products are the result of many years of joint development and continuous enhancements. This helps to meet the increasing capacity, performance and cost-efficiency demands. Tandberg SLR-50 is high capacity tape media cartridge that has a low ownership cost. Tandberg SLR-50 data tape provide to increase the recording capacity of 25GB native and 50 GB compressed. Tandberg SLR-50 backup tape assures longer storage life and seamless backup storage operations. To achieve and maintain the maximum benefit of your Tandberg Data branded storage product, we recommend to use Tandberg Data media cartridges with them.
snippet location product_description