Sale
| Manufacturer | Sun Microsystems |
| Part No | 003-3822-01 |
| Product Description | Sun Tape 1/2 in 9840, 20GB |
| Device Type | Storage media - Tape cartridge |
| Media Included Qty | 1 |
| Capacity, native | 60 GB (T9940 A), 200 GB (T9940B) |
| Tape Speed | Read and write: 2.0 m/sec (79 ips) - T9940A, 2.8 m/sec (95 ips) - T9940BSearch and rewind: 11.0 m/sec (440 ips)Formulation: Advanced metal particle (AMP)Coercivity: 1625+/-75 Oersteds (130+/16.0 KA/m)Substrate: Polyethylene naphthalate (PEN)Track-following servo: Factory pre-recorded |
| Archival life | 15–30 years |
| Short-length durability | 80,000 write/read passes minimum |
| Long-length durability | 6,500 write/read passes minimum (361 full file write/read passes minimum) |
| Uncorrected bit error rate | 1x10-18 |
| Loads/unloads | 10,000 minimum |
| Supported tape drives | T9940A, T9940B |
| Form Factor | Half inch, 3480/3490E |
| Dimensions (HeightxWidthxDepth) | 2.54 cmx10.9 cmx12.5 cm |
| Drop strength | 1.0 m |