Main Specifications:
| Manufacturer: | Sony |
| Part Number: | DG90P |
| Product Description: | Sony 4mm DDS-1 Backup Tape 90m 2/4GB |
| Type: | 4 mm |
| Media Included Qty: | 1 |
| Tape Length: | 90 m |
| Recording Standard: | Sony 4mm DDS-1 |
| Native Capacity: | 2GB |
| Compressed Capacity: | 4GB |
Brief Overview
- Media Type: 4mm DDS1
- Compatibility: DDS-1
- Native Capacity: 2 GB
- Compressed Capacity: 4 GB
Compact and reliable, with superior cost-performance. DDS (4mm) are the ideal solution to high-volume backup and archiving requirements. These 4GB (compressed) capacity, easy-to-handle compact cartridges provide cost efficient backup and long term archiving for years.
Features:
- Capacity: 2GB (native) / 4GB (compressed)
- Tape Length: 90m
- Durability: 5,000 head passes
- Low cost, High performance format
- Smooth, stable transitions
snippet location product_description