Main Specifications:
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Part Number | DGD-120P |
| Description | Sony DGD-120P DDS-2 Tape Cartridge |
| Media Type | Storage media - DDS-2 |
| Media Include Qty | 1 |
| Native Storage Capacity | 4GB |
| Compressed Storage Capacity | 8GB |
| Tape Width | 4 mm |
| Drive Supported | DDS-2 |
Brief Overview
- DDS-2
- Tape Cartridge
- Storage media
- 4GB Native
- 8GB Compressed
Sony offers you with an extensive range of innovative storage solutions that fit your requirements and budget. Sony's hallmark quality, performance, reliability and consistency are built into every Sony storage product, so you can be positive that you are getting the best solution for your needs - whether you're storing information from a single desktop or backing up a global network. Sony 4mm DDS tape cartridge is 120 meters long and stores 4GB of uncompressed data and 8GB of compressed data. DDS is based on Sony innovations. Files that you store on your computer are vulnerable and their security is the essential for organizational sustainability. Sony DDS tapes are one of the affordable medium-small scale solutions.
snippet location product_description