General Specifications
| Brand Name: | Sony |
| Manufacturer Part Number: | EDM8600CWW |
| Manufacturer/Supplier: | Sony Corporation |
| Product Name: | 5.25" Magneto Optical Media |
| Product Type: | Rewritable |
Product Information |
| Form Factor: | 5.25" |
| Storage Capacity: | 8.60 GB |
Technical Information |
| Storage Capacity: | 8.60 GB |
| Write Speed: | 8x |
Brief Overview
- Magneto Optical Media
- Rewritable
- Storage Capacity 8.60 GB
- Form Factor 5.25"
- Write Speed 8x
Sony (EDM8600CWW) Magneto-Optical Disk special features of the 5.25-inch MO disk, namely its high-speed random access and immense storage capacity, make it suitable for a wide variety of applications. The recent introduction of Sony 14X MO media provides up to 9.1GB of storage capacity and 6 MB/s data transmission rates. Non-contact read/write and Sony materials science gives a 50-year archival life with over 10 million read/write cycles and 1 billion reads. It may also be used for large-scale libraries and juke boxes that require high-speed disk changes. In addition to its use as an external storage device on PCs and work stations, it may also be used for LAN and Web servers, computer graphics, CAD/CAM, storage of X-ray and ultra-sound wave images, etc., non-linear audio/video editing, and document archiving by government offices and libraries.
snippet location product_description