Sale
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | NAS |
| Hard drive sustained transfer rate | 210 MiB/s |
| Hard drive interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Drive device, buffer size | 256 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Device type | HDD |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive capacity | 8000 GB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Power consumption (standby) | 0.6 W |
| Power consumption (off) | 0.6 W |
| Power consumption (idle) | 7.2 W |
| Input voltage | 12 |
| Start-up current | 2 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 80 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4" (101.6 mm) |
| Weight | 27.5 oz (780 g) |
| Height | 1.03" (26.1 mm) |
| Depth | 5.79" (147 mm) |
| Packaging content | |
| Quantity | 20 |
| Technical details | |
| Quantity | 20 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Device type | HDD |
| Packaging data | |
| Quantity | 20 |
| Other features | |
| Device type | HDD |