Sale
| Video | |
|---|---|
| Full HD | No |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Megapixel | 5 MP |
| Still image | |
| Photo feature | Yes |
| Maximum image resolution | 2880 x 1620 pixels |
| Maximum interpolated image resolution | 5 MP |
| Auto focus | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Camera | |
| Interface | USB 2.0 |
| Built-in flash | No |
| Viewing angle, horizontal | 73° |
| Viewing angle, vertical | 73° |
| Zoom capability | Yes |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Colour of product | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Professional,Windows 7 Starter,Windows 7 Ultimate,Windows 8,Windows 8 Enterprise,Windows 8 Pro,Windows Vista Business,Windows Vista Enterprise,Windows Vista Home Basic,Windows Vista Home Premium,Windows Vista Ultimate,Windows XP Home,Windows XP Home x64,Windows XP Professional,Windows XP Professional x64 |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| System requirements | |
| Minimum processor | Intel Dual-Core, 1.6 GHz |
| Minimum RAM | 1024 MB |
| Minimum hard disk space | 1500 MB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 65% |
| Certificates | |
| Certification | ICES, EIP, CE, WEEE, VCCI, CITC, KCC, GOST, FCC, UL, cUL, CB |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| LCD clamp | Yes |
| Laptop clamp | Yes |
| Desktop stand | Yes |
| CRT stand | Yes |
| Performance | |
| Photo feature | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Professional,Windows 7 Starter,Windows 7 Ultimate,Windows 8,Windows 8 Enterprise,Windows 8 Pro,Windows Vista Business,Windows Vista Enterprise,Windows Vista Home Basic,Windows Vista Home Premium,Windows Vista Ultimate,Windows XP Home,Windows XP Home x64,Windows XP Professional,Windows XP Professional x64 |
| Maximum image resolution | 2880 x 1620 pixels |
| Viewing angle, horizontal | 73° |
| Viewing angle, vertical | 73° |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 65% |
| Zoom capability | Yes |
| Maximum interpolated image resolution | 5 MP |
| Auto focus | Yes |
| Full HD | No |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Megapixel | 5 MP |
| Design | |
| Sensor type | CMOS |
| Interface | USB 2.0 |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Colour of product | Black |
| Certification | ICES, EIP, CE, WEEE, VCCI, CITC, KCC, GOST, FCC, UL, cUL, CB |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Built-in microphone | Yes |
| Technical details | |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.81" (46 mm) |
| Depth | 1.57" (40 mm) |
| Height | 2.2" (55.9 mm) |
| Weight | 3.36 oz (95.3 g) |
| Other features | |
| Minimum processor | Intel Dual-Core, 1.6 GHz |
| Minimum RAM | 1024 MB |
| Minimum hard disk space | 1500 MB |
| USB powered | Yes |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| LCD clamp | Yes |
| Laptop clamp | Yes |
| Desktop stand | Yes |
| CRT stand | Yes |