Sale
| Processor | |
|---|---|
| Processor family | Intel |
| Number of processors supported | 1 |
| Motherboard chipset | Intel C236 |
| Intel Xeon series | E3-1200 |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| ECC | Yes |
| Hard drive | |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Hot-swap hard drive bays | Yes |
| Controller interface type | RSTe |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 8 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Hot-swap hard drive bays | Yes |
| Controller interface type | RSTe |
| Controller (2nd) interface type | ESRT2 |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Networking | |
| LAN controller | Intel i210 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Chassis | |
| Form factor | uATX |
| Ports & interfaces | |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Design | |
| Rack-Friendly board | Yes |
| Rack rails | No |
| Heat sink included | Yes |
| Heat sink | F1UE3PASSHS |
| Form factor | uATX |
| Chassis type | 1U Rack |
| Product family | 1U server system |
| Performance | |
| Intel I/O Acceleration Technology | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology enterprise | Yes |
| Internal I/O Expansion Module x8 Gen 3 | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 1.2 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Intel Remote Management Module Support | Yes |
| Intel Intelligent Power Node Manager | Yes |
| Integrated BMC with IPMI | Yes |
| Backplanes support | Yes |
| Technical details | |
| ARK ID | 97954 |
| USB ports quantity | 9 |
| Total number of SATA connectors | 8 |
| Product type | 15 |
| Packaging content | (1) Intel Server Board S1200SPOR, (1) Riser card assembly (AXX1UPCIEX16R2), (2) 450W redundant power supply, (1) Power Distribution Board, (8) 2.5 inch Hot-swap drive bays with (8) 2.5 inch Hot-swap drive trays (FXX25HSCAR2), and (1) 12Gb SAS Backplane (F1U8X25S3HSBP), (1) SATA data cable, (1) Backplane 12C cable, (1) SATA ODD data cable, (1) SAS Data cable, (3) System fans, (1) Standard control panel assembly, (1) Front I/O Panel assembly (1 x VGA & 2 x USB), (1) SATA Optical drive bay with filler panel, (2) Chassis handles -installed |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Number of 2.5" bays | 8 |
| Intel Server Management Software | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 1.2 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Rack-Friendly board | Yes |
| Rack rails | No |
| Intel Remote Management Module Support | Yes |
| Intel Intelligent Power Node Manager | Yes |
| Integrated BMC with IPMI | Yes |
| Heat sink included | Yes |
| Heat sink | F1UE3PASSHS |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Chassis type | 1U Rack |
| Backplanes support | Yes |
| Status | Launched |
| Power | |
| Number of redundant power supplies supported | 2 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply type | AC |
| Power supply | 450 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Storage controllers | |
| Controller (2nd) interface type | ESRT2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.3" (438.4 mm) |
| Height | 1.7" (43.2 mm) |
| Depth | 23.8" (605.5 mm) |
| Other features | |
| On-board graphics adapter | No |
| CPU configuration (max) | 1 |