Sale
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| PCIe version | 3.0 |
| PCIe Card form factor | Low-profile |
| Output interface | QSFP28 |
| Internal | Yes |
| Fiber optic connector | QSFP28 |
| Host interface | PCIe |
| Technical details | |
| Data transfer rate (max) | 100 Gbit/s |
| Bandwidth | 25 Gbit/s |
| ARK ID | 92007 |
| Performance | |
| Data transfer rate (max) | 100 Gbit/s |
| Bandwidth | 25 Gbit/s |
| Design | |
| Colour of product | Green, Grey |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 10.6 W |
| Colour | |
| Colour of product | Green, Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.725" (18.4 mm) |
| Height | 3.12" (79.2 mm) |
| Weight | 8.47 oz (240 g) |