Main Specifications:
| Manufacturer: | Imation |
| Part Number: | 43347 |
| Product Description: | Imation - DAT x 1 - 4 GB |
| Type: | DAT |
| Tape Cartridge: | DDS-2 |
| Media Included Qty: | 1 |
| Native Capacity: | 4 GB |
| Compressed Capacity: | 8 GB |
| Tape Record Formats: | DDS-2, DDS-3 |
Brief Overview
- Native Capacity: 4 GB
- Compressed Capacity: 8 GB
- Tape Record Formats: DDS-2, DDS-3
DDS-2 4MM Tape Cartridges have a native capacity of 4 GB and a compressed capacity of 8 GB. 120m tape length. Imation 4mm data tapes are optimized for network backup. Proven, reliable, high-capacity tape backup. Lifetime-of-the-product warranty. Fast network backup. Usable lifetime of up to 2,000 passes.
snippet location product_description