HP 1410 switch series is designed for small businesses looking for entry-level, low-cost networking solutions. It has quality of service (QoS) support and IEEE 802.3x flow control features that provide outstanding data efficiency. Simplified Plug-and-Play convenience is enabled by features such as auto-MDIX and auto-speed negotiation.
Miscellaneous
| Rack Mounting Kit | Included |
| Compliant Standards | CISPR 24, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, CISPR 22, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15 B Class A, CAN/CSA C22.2 No. 60950, EN 55022, EN 55024 |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 104 °F |
| Humidity Range Operating | 5 - 95% (non-condensing) |
| Min Storage Temperature | -40 °F |
| Max Storage Temperature | 158 °F |
| Humidity Range Storage | 5 - 90% (non-condensing) |
Power
| Power Consumption Operational | 16 Watt |
General
| Status Indicators | Link activity, port transmission speed, port duplex mode, status |
Expansion / Connectivity
| Interfaces | 24 x 1000Base-T - RJ-45 |
Dimensions & Weight
| Width | 17.3 in |
| Depth | 6.8 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 6.61 lbs |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
| Service & Support Details | Limited warranty - lifetime |
snippet location product_description