General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Part No | C7986A |
| Media Included Qty | 1 |
| Type | HP Magneto WORM Optical Disc |
| Native Capacity | 8.6 GB |
| Format | WORM Optical Disc |
| Case Dimensions (H x W x D) | 53.0x 135.0x 11.0 mm |
| Disc Dimensions (H x W x D) | 73.0x 54.0x 10.5 mm |
| Disc Thickness (microns) | 1.2 |
| Disc Material | Polycarbonate |
| Operating Temperature and Humidity Range | 5°C to 55°C, 3% to 85% RH |
| Storage Temperature and Humidity Range | -10°C to 55°C, 3% to 90% RH |
| Maximum Wet-Bulb Temperature | 40°C |
General |
| Media Type | WORM disk |
| Media Form Factor | 5.25" |
| Storage Removable Capacity (Native) | 8.6 GB |
| Features | Archival Life (recorded): 100 years; Shelf Life (unrecorded): 100 years |
| Recording Format | 2048 bytes/sector |
Brief Overview
- Magneto WORM Optical Disc
- Polycarbonate
- Form Factor 5.25"
- 40,000 load/unload cycles
- 8.6GB Write-Once
Magneto-optical technology, commonly referred to as MO, is a revolutionary approach to data storage combines the advantages of both magnetic and laser technologies to capture and store data. The secret to magneto-optical is that during the recording process, an intense laser beam is focused on a disk containing an alloy material that retains a magnetic field when heated above a critical temperature. Write-one and rewritable discs surpass ISO, IEC and ANSI standards. HP's quality control tests include 40,000 load/unload cycles per disc, minimizing the risk of broken shutter and unrecoverable read problems. Anti-static shell design prevents corruption and lost data. HP's C7986A is a Magneto Optical format disc. C7986A HP WORM MO Data Cartridge has a native data storage capacity of 8.6GB and is built to be used up to 14x speeds. HP C7986A 8.6GB WORM MO Data Cartridge has WORM capability and a shelf life of 100 years.
snippet location product_description