Sale
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JC772A |
| Manufacturer UPC # | 0886111975945 |
| Product Description | HP 5900AF-48XG-4QSFP+ Switch - Switch - managed - 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ + 4 x 40 Gigabit QSFP+ - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 48 ports - managed |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports | 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ + 4 x 40 Gigabit QSFP+ |
| Performance | Throughput : 952 Mpps Routing/switching capacity : $2,120 ($2,120 (1280 Gbp))s |
| Capacity | Routing table entries : 16000 |
| MAC Address Table Size | 128K entries |
| Jumbo Frame Support | Yes |
| Routing Protocol | OSPF, BGP-4, RIP-1, RIP-2, BGP, VRRP, OSPFv2, static IP routing, ECMP |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, CLI |
| Features | DHCP support, ARP support, VLAN support, port mirroring, DiffServ support, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Weighted Random Early Detection (WRED), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), STP Root Guard |
| Compliant Standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Power Redundancy | Optional |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 26 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 28.7 lbs |
| Manufacturer Warranty | 1 year warranty |